Piasek i słońce. – Jak dbać o telefon na plaży?

Wakacje. Plaża, słońce, woda i piasek. To co dla nas brzmi jak wymarzony urlop dla naszego smartfona może okazać się zgubne. Jak ochronić telefon przed piaskiem, wodą i gorącem?

Jeśli wakacje masz zamiar spędzić nad morzem musisz zadbać o wcześniejsze odpowiednie zabezpieczenie telefonu.
Piasek może go zarysować lub dostać się do jego wnętrza, woda zalać powodując zwarcie a wysoka temperatura uszkodzić delikatne układy scalone. oto jak poradzić sobie z tymi zagrożeniami.

Jak chronić telefon przed piaskiem?

Po pierwsze, zarysowania. Ziarenka piasku są bardzo niebezpieczne dla nawet najlepszych na rynku ekranów, kontakt z nimi często pozostawia poważne rysy. Zapobiegać rysom można inwestując w folie ochronną lub szkło hartowane, takie szkło ochroni telefon nie tylko przed piaskiem ale także przed upadkami.

Zarysować można jednak nie tylko ekran ale także obudowę i aparat, tutaj pomoże nam inwestycja w porządne etui na nasz telefon najlepiej takie wykonane z TPU.

Dobranie dobrego etui pomoże nam także z następnym problemem a mianowicie piaskiem dostającym się do wnętrza telefonu, jeśli etui będzie dobrze dopasowane szansa na to że piasek dostanie się do środka znacznie zmniejsza się.

Co jeśli piasek jednak dostał się do telefonu?

Jeśli piasku nie jest zbyt dużo można spróbować samemu go wydmuchać na przykład przy użyciu sprężonego powietrza jeśli jednak do wnętrza urządzenia przedostała się go znaczna ilość zalecane jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego serwisu gdzie sprawą zajmą się wykwalifikowani pracownicy.

Jak chronić telefon przed wodą?

Na rynku pojawia się coraz więcej smartfonów wodoodpornych wciąż nie ma ich jednak wiele i są dosyć drogie, alternatywą dla fanatyków spędzania czasu nad woda mogą być etui wodoodporne nie gwarantują one jednak stuprocentowej skuteczności lepiej jest więc trzymać telefon z daleka od wody ponieważ zalania mogą być katastrofalne w skutkach.

Co robić po zalaniu telefonu?

Na temat radzenia sobie z zalanym telefonem więcej przeczytać można w poprzednim artykule.

Jak chronić telefon przed gorącem?

Słońce nie jest dla smartfona tak niebezpieczne jak woda lub piasek ale potrafi być irytujące. Przy wysokich temperaturach telefon zwalnia, nie jest to co prawda zbyt mile widziane z punktu widzenia użytkownika ale może ochronić telefon przed przegrzaniem i uszkodzeniem ważnych podzespołów.
Pomóc ograniczyć nagrzewanie może folia antyodblaskowa. Folia taka nie tylko uchroni telefon przed nadmiernym nagrzewaniem ale także sprawi że ekran będzie bardziej matowy ułatwiając korzystanie z niego w ostrym świetle.

Warto pamiętać jednak że nie istnieje sposób który zagwarantuje w stu procentach bezpieczeństwo telefonu może więc lepiej po prostu zostawić go w hotelu i cieszyć się urlopem w starodawny sposób, offline.